Artykuł opracowała Magdalena Olczyk, trenerka personalna Przystani na Eisenberga

 

Czy trening siłowy jest dla kobiet? 

Chociaż dźwiganie ciężarów zyskuje coraz większą popularność, to wciąż wiele pań unika treningu siłowego wychodząc z założenia, że taka forma ćwiczeń jest zarezerwowana głównie dla mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Trening siłowy może przynieść wiele korzyści również Paniom.

Oto 5 powodów, dla których warto ćwiczyć z obciążeniem!


1. Trening siłowy to idealny sposób na uzyskanie pożądanych kształtów.
Podnoszenie ciężarów przyspieszy metabolizm oraz pomoże Ci spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Z pomocą obciążenia zbudujesz także pełniejsze i krąglejsze pośladki, a dzięki wzmocnieniu górnych partii ciała Twoja sylwetka stanie się jeszcze bardziej proporcjonalna.

2. Dzięki wzmocnieniu mięśni tułowia poprawie ulegnie Twoja postawa ciała.
Ćwiczenia pomogą Ci w walce z garbieniem się oraz przyczynią się do zniwelowania ewentualnego bólu kręgosłupa.

3. Wzmocnienie kości to kolejny atut treningu siłowego.
Dźwiganie ciężarów zwiększy gęstość Twoich kości i tym samym zapobiegnie osteoporozie. 

4. Podnoszenie ciężarów to doskonały sposób na walkę ze stresem.
Podczas treningu rozładujesz napięcie. Prawdopodobnie polepszy się także jakość Twojego snu.

5. Trening siłowy bardzo dobrze wpływa na… zwiększenie pewności siebie.
Dźwiganie ciężarów pomoże Ci w budowaniu poczucia pewności siebie i pozytywnej samooceny. Coraz lepsze wyniki, systematyczność w realizacji planów treningowych oraz ich efekty przełożą się na wiarę we własne możliwości.

Podsumowując – trening siłowy niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, dlatego warto rozważyć włączenie go do swojego planu treningowego.

A co jeżeli nie chcesz nadmiernie rozbudowywać tkanki mięśniowej?

Częstym powodem powstrzymującym kobiety przed rozpoczęciem treningu z użyciem ciężarów jest obawa przed przybraniem męskiej muskulatury. Tutaj uspokajam – budowa tkanki mięśniowej to długotrwały proces, który jest dla Pań dodatkowo utrudniony m.in. ze względu na uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo, w celu zbudowania masy mięśniowej organizmowi należy znacząco zwiększyć zapotrzebowanie kaloryczne – a to wcale nie jest takie łatwe! Bez obaw! Trening siłowy to świetny sposób na smukłą sylwetkę. Wykonując ćwiczenia z obciążeniem zredukujesz tkankę tłuszczową oraz ujędrnisz ciało bez budowy nadmiernej muskulatury.

Nie wiesz jak zacząć trening siłowy?

Na naszym Instagramie znajdziesz ćwiczenia, od których możesz zacząć swoją przygodę z ciężarami. Pamiętaj, że w Przystani zawsze dostępny jest dla Ciebie trener zmianowy, który zadba o Twoje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Jeśli szukasz treningu siłowego skrojonego na miarę Twoich potrzeb, to zachęcam Cię do sprawdzenia naszej oferty współpracy z Trenerem Personalnym.

Chcesz wiedzieć jak wygląda taka współpraca? Kliknij tutaj.