Artykuł opracował Kacper Szymeczko, trener personalny Przystani na Eisenberga

Regeneracja jest równie ważna, co sam, odpowiednio dopasowany trening. Pozwala rozbudować organizmowi mięśnie i wyciszyć układ nerwowy. Jej brak spowoduje wyhamowanie efektów treningu. W praktyce oznacza to, że przestaniesz widzieć postępy i prawdopodobnie zaliczysz także regres wyników. Jak zatem regenerować organizm, aby tego uniknąć? Oto 4 fundamenty odpowiedniej regeneracji. 

Co wpływa na regenerację po treningu?

1. Sen
To właśnie podczas snu zachodzi większość procesów regeneracyjnych w naszym organizmie. Zadbaj o jego regularność, odpowiednią ilość oraz dopasowany materac i poduszkę.

2. Dieta
Odpowiednia ilość składników odżywczych takich jak białko czy tłuszcze przyjęte w trakcie dnia oraz posiłek potreningowy pozwoli odzyskać siły utracone podczas treningu i uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach. 

3. Woda
Ta niedoceniana ciecz jest składnikiem wszystkich tkanek i płynów ustrojowych znajdujących się w naszym organizmie. Transportują one tlen, składniki odżywcze i inne ważne substancje. Woda jest niezbędna do prawidłowej regulacji temperatury ciała, wydalania produktów przemiany materii czy procesów trawienia. Bez niej zajście procesów regeneracyjnych nie będzie możliwe. 

4. Zabiegi odnowy biologicznej
Do swojej aktywnej rutyny na siłowni warto wdrożyć elementy powiązane z zabiegami odnowy biologicznej. Wspomogą one procesy regeneracyjne – korzystnie wpłyną na układ krwionośny, oddechowy oraz mięśniowy. Do takich zabiegów wliczamy:
– wizyty w saunie
– masaże (w tym automasaż, np. rolowanie)
– gorące kąpiele i natryski
– wizyty w kriokomorach

Co warto zrobić bezpośrednio po treningu?

Po treningu warto wykonać ćwiczenia wyciszające, ćwiczenia oddechowe lub spokojne 15-minutowe ćwiczenie tlenowe, takie jak spacer.

Sauna przed czy po treningu – kiedy z niej korzystać?

Odpowiedź brzmi: w dni, w które nie trenujesz.

Korzystanie z sauny przed treningiem negatywnie wpłynie na Twoje wyniki. Spowoduje odwodnienie organizmu oraz usunięcie elektrolitów, które są niezbędne dla pracy mięśni. Nadmierne nagrzanie ciała i jego zmęczenie przed treningiem również zmniejszy efektywność sesji treningowej. 

Po wykonaniu treningu nasz organizm może być wycieńczony a kolejna dawka stresu zafundowana przez saunowanie nie wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, a w szczególności na układ sercowo-naczyniowy. Pamiętaj, aby zadbać o prawidłowe nawodnienie po wysiłku fizycznym – Twój organizm Ci za to podziękuje!

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Sauny Klubowej, z której można skorzystać w ramach karnetu na Siłownię. Dla bardziej wymagających polecamy Saunarium znajdujące się w strefie Wellness. Do dyspozycji odwiedzających znajduje się tu m.in. sauna infrared, grota solna, łaźnia parowa i inne.